Zdrowe odżywianie

 

 

 

Piękna sylwetka jest marzeniem wielu z nas. Ale czy mamy świadomość tego, co zrobić, aby uzyskać zadowalający efekt? Aktywność fizyczne i regularne treningi są ważnym elementem w dążeniu do wymarzonej sylwetki, ale czy jedynym? Oczywiście, że nie. Niezbędna jest również zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta. To Ty codziennie podejmujesz decyzje jak chcesz żyć teraz i jutro, i jak Twój organizm będzie funkcjonował za kilka czy kilkanaście lat. Jedzenie to paliwo dla Twojego organizmu. Zadbaj o to, by było jak najlepszej jakości.

 

·  Przede wszystkim różnorodność

Niech Twoja dieta zawiera wiele różnych zdrowych produktów.

Będziesz mieć pewność, że dostarczasz organizmowi wszystkich, niezbędnych do funkcjonowania składników.

 

·  Codziennie dostarczaj organizmowi

białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany oraz jak najwięcej warzyw. Nie jesteś pewna / pewien jak samodzielnie komponować posiłki, żeby zapewnić sobie odpowiednią ilość tych składników? Skorzystaj z porad naszego dietetyka i umów się na wizytę.

 

·  Owoce jedz raczej w pierwszej połowie dnia.

 

·  Staraj się jeść regularnie – organizm nie będzie robił zapasów tłuszczu na czas bez jedzenia.

 

·  Wyklucz z diety żywność wysoko przetworzoną oraz cukier.

 

·  Ogranicz spożycie pszenicy, soli i krowiego mleka. Zastąp je mlekiem roślinnym.

 

·  Nie przejadaj się – kończ posiłek zanim pojawi się uczucie sytości.

 

·  Nie podjadaj między posiłkami.

 

· Silną wolę miej już w sklepie. Rób zakupy z wcześniej sporządzoną listą,

dzięki temu unikniesz walki z samym sobą otwierając lodówkę lub szafkę

w domu.

 

·  Słodycze dawkuj sobie ostrożnie i zawsze w zdrowej postaci – najlepiej przyrządzaj je sama / sam.

 

·  Doprawiaj potrawy ziołami.

 

·  Jedz powoli, gryź bardzo dokładnie – delektuj się posiłkiem.

 

·  Nie popijaj posiłków – wypij szklankę wody 30 minut przed i 30 minut po posiłku.

 

·  Dbaj o nawodnienie organizmu – pij 2 litry wody dziennie oraz herbaty ziołowe.

 

Pamiętaj – jedzenie ma być smaczne!

 

 

 

 

 

 

ZDROWE NAWYKI DLA ZDROWIA I CIAŁA

 

 

WODA NA DOBRE ROZPOCZĘCIE DNIA

Postaraj się po przebudzeniu wypić co najmniej jedną szklankę. Najlepiej z dodatkiem soku z cytryny. Dzięki niej wyeliminujesz z organizmu zbędne toksyny oraz pobudzisz procesy metaboliczne. Woda wspomoże pracę nerek oraz przewodu pokarmowego, odciążając dzięki temu pracę wątroby.

Poranna szklanka wody to również zastrzyk dla naszej sprawności fizycznej – jest dodatkową dawką tlenu dla mięśni oraz aktywuje pracę mózgu, poprzez przyśpieszenie przewodzenia impulsów nerwowych.

Nie zapomnij o plasterku cytryny – to dodatkowa obrona przed wirusami czy bakteriami. Wspomaga odporność, a jest ona szczególnie ważna w nadchodzącym jesienno-zimowym okresie.

PRZEKĄSKI POD RĘKĄ

W dzisiejszym tempie dnia ciężko znaleźć czas na posiłki bez pośpiechu. Ważne żeby przez brak czasu nie zastąpić pełnowartościowego posiłku czymś ‘na szybko’. Nie doprowadzajmy do sytuacji kiedy jesteśmy tak głodni, że obojętnym staje się co zjemy, byleby było to szybko i dużo. W takich sytuacjach zamiast lecieć do sklepu po niezdrowe przekąski czy fast-foody, miejmy przy sobie zdrowe przekąski, które zaspokoją głód na kolejny czas.  Nie wymaga to dużej ilości czasu i nie jest trudne w przygotowaniu a obroni przed atakami obżarstwa i złamaniem założeń żywieniowych.

IMPREZUJ Z UMIAREM

Nie odkładaj posiłków w trakcie dnia dlatego, że wieczorem jedzenia pod dostatkiem. Przed wyjściem na imprezę zjedz w domu przynajmniej lekki posiłek. Zmniejszysz tym prawdopodobieństwo sięgnięcia po niezdrowe przekąski. Pozwól sobie na więcej ale kontroluj to. Ważne żeby nie popadać w skrajności.

CZYTAJ ETYKIETY

To, że produkt wygląda na zdrowy, wcale nie oznacza, że jego skład to potwierdzi. Najczęstszym alarmem powinna być dla nas długa lista składników zawartych w produkcie. Im jest ona dłuższa, tym zazwyczaj gorzej. Jeżeli naturalny składnik jest zastąpiony jego chemicznymi odpowiednikami, to będzie ich kilka aby osiągnąć ten sam efekt. Tak więc im mniej tym lepiej. Warto też, spojrzeć na zawartość cukrów czy słodzików. Tutaj zasada jest podobna – mniej znaczy lepiej. Kolejno nasz wzrok powinna zaniepokoić duża ilość E, czyli składników chemicznych. Nie wszystkie są szkodliwe, mimo to w znacznej większości.

NIE WYPIJAJ KALORII

Pamiętaj, żeby uważać nie tylko na to co jesz, ale również co pijesz. Napoje mogą zawierać równie wysoką kaloryczność co posiłki. Każdy napój, który posiada smak, jest traktowany przez organizm jako pożywienie. Kalorie dostarczane w postaci napojów gazowanych, soków czy smakowych kaw, mają tak samo negatywny wpływ jak te dostarczane z pożywienia.

 

 

 

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.